Ako ochladiť izbu, byt, dom či kanceláriu bez klimatizácie?

Ako ochladiť izbu bez klimatizácie

26. júna 2022

Ako ochladiť izbu alebo kanceláriu bez klimatizácie? Na trhu sú dostupné efektívne a cenovo dostupné protislnečné fólie na okná. Je dokázané, a zároveň za to aj ručíme, že redukujú nepríjemné oslnenie a tiež nadmerné hromadenie slnečného tepla, pričom stále umožňujú, aby k vám prenikalo prirodzené svetlo. Pozrime sa na to, ako to funguje.

Bežné spôsoby ochladenia priestorov

Nadmerné hromadenie tepla doma alebo v kancelárii nie je nič príjemné. Príliš vysoké teploty majú dopad na vašu výkonnosť a pocit komfortu. Obzvlášť to platí v období letných mesiacov. Bežným spôsobom, ako eliminovať prenikanie tepla, je použiť závesy alebo žalúzie, avšak tie vám blokujú výhľad smerom von a napokon aj z nich sála teplo do interiéru a príliš vás to neuspokojí. Mnoho ľudí používa ventilátory, niekto pred ventilátor pokladá zamrznuté fľaše (toto som skúšal jedno leto aj ja), a ak sa dá, tak vetrá do kríža, aby vznikol prievan. Existujú však aj iné, omnoho efektívnejšie spôsoby schladenia bytu. Samozrejme – niečo stoja, ale poviem vám, stojí to za to. Jediné 2 ktoré aj sám využívam sú protislnečné fólie a klimatizácia.

Ako ochladiť izbu a klimatizáciu zvoliť až na 2. mieste?

Áno, najrýchlejší a najefektívnejší spôsob ako ochladiť izbu je pomocou klimatizácie. Ale zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že použiť protislnečnú fóliu na okná a potom klimatizáciu je omnoho efektívnejšie a komfortnejšie? Uvedie vám príklad.

Klimatizácia a protislnečné fólie na okná

Náš zákazník  si dal do 3 izbového bytu nainštalovať 2 vnútorné klimatizačné jednotky (do obývačky a do spálne). Krásna veľká spálňa orientovaná na východnú a západnú časť mala spolu 12 okien vrátane strešných – celý deň slnko. Klimatizáciu mali nainštalovanú 3 roky a každé leto im išla na maximálny výkon a aj napriek tomu, nedokázala ochladiť izbu. Problém vznikal v tom, že okná prepúšťali príliš veľa tepla (infračervené žiarenie) a všetok chladný vzduch z klimatizácie bol v izbe ihneď zohriaty.

Po tom, ako sme zákazníkovi nainštalovali zrkadlové protislnečné fólie na okná, sa znížila teplota v izbe o -10°C počas najväčších horúčav sa konečne dalo v izbe existovať. Ak by hneď na začiatku zvolili protislnečné fólie, zistili by, že nie je nutná tak výkonná klimatizácia a ich komfort by nebol ovplyvnený. Momentálne klimatizáciu zapínajú, keď je to nutné a nehučí im celý deň. Za najväčšiu výhodu pokladáme aj to, že miestnosť je viac presvetlená – žalúzie nie sú tak často zakryté a byt dostal druhý dych. Áno viem, jedná sa o extrémnejší príklad, ale pekne jednoducho demonštruje výhody protislnečnej fólie.

Ako ochladiť izbu a ako to porovnať?

Výhoda exteriérovej zrkadlovej fólie na okná spočíva v tom, že sa inštaluje z vonkajšej strany okna a výrazne ovplyvňuje priepustnosť tepla do interiéru. Rozdiel je jednoduché porovnať, keď sa chytíte skla okna z vnútornej strany s fóliou a bez fólie. Rovnako aj keď sa postavíte na svetelný lúč prechádzajúci cez okno bez fólie pocítite teplo. Ak sa postavíte na svetelny lúč prechádzajúci cez okno so zrkadlovou fóliou, jeho teplota je výrazne nižšia. Inštaláciou fólie sa znižuje nadmerný tepelný zisk odrazom infračerveného svetla. Fólia tiež odráža UV žiarenie, no stále prepúšťa viditeľné svetlo. Nie ste tak o nič ochudobnení.

Ak neviete, ako ochladiť izbu, radi vám poradíme vhodné protislnečné fólie, dostupné sú totižto viaceré odtiene aj zatmavenia. Možností je veľa od prirodzeného až po zrkadlový efekt. Nechajte si poradiť od profesionálov a pomôžeme vám vybrať si takú fóliu, ktorá splní všetky vaše požiadavky.

Ďalšie zaujímavosti 

Úspora energie

Úspora energie

Váš domov alebo podnik môže byť energeticky efektívnejší a nie je k tomu nutné investovať veľké peniaze. Efektívna...