Čo na migrénu? Vyskúšajte pár našich tipov

Muž s bolestou hlavy a migrénou

17. júna 2022

Asi každý z nás už pocítil čo je bolesť hlavy, migréna a čo pomáha na migrénu. Ak sa to stáva častejšie, jednoducho hľadáte všetko o migréne, ako sa jej zbaviť, aké sú príznaky migrény a spúšťače. Nie je to nič príjemné, no existuje zopár efektívnych spôsobov ako s migrénou zatočiť a uľaviť si od bolesti. Vyskúšajte naše tipy. Vieme, že hľadanie je únavné, no nesmiete prestať bojovať a musíte vyskúšať všetko čo sa ponúka, pokiaľ príznaky migrény nezmiznú.

Čo pomáha na migrénu?

Čo pomáha na migrénu na 100%? Doposiaľ to neviem a predsa sa s ňou trápim a skúšam všetky veci rad radom. Odporúčam niečo z toho vyskúšať aj vám a ak vám migréna neprejde, aspoň znížite jej intenzitu.

Stlmte svetlá v miestnosti

Očná migréna sa prejavuje silným svetlom v miestnosti a preto jednou z prvých vecí, ktorú by ste mali urobiť, je stlmenie svetiel. Keď máte migrénu, nie je nič horšie ako oslepujúce svetlá. Práve tie vedia bolesť hlavy ešte viac zintenzívniť. Čím je miestnosť tmavšia, tým lepšie pre vás. Ak ste v práci a nemôžete si práve dovoliť úplne tmavú miestnosť, aspoň stiahnite žalúzie alebo rolety, aby ste minimalizovali prenikanie prirodzeného svetla.

Znížte úroveň stresu

Spúšťačom migrény je aj stres a zohráva tu veľkú úlohu. Skúste sa upokojiť a na chvíľku zastaviť. Pomáhajú hlboké a dlhé nádychy a výdychy, prípadne pohľad na obrázok s upokojujúcou scénou. Urobte si prestávku a prejdite sa po čerstvom vzduchu. Aj krátka prechádzka po vonku vie uľaviť od stresovej situácie.

Nainštalujte protislnečné fólie na okná

Áno, aj protislnečné fólie sú rovnako skvelým spôsobom ako obmedziť spúšťače migrény. Fólia na okno totižto pomôže znížiť teplo a oslnenie pri vstupe do priestoru. Najúčinnejšou fóliou je práve zrkadlová fólia , ktorá dokáže znížiť teplo až o 63% a oslnenie o 62%. Existujú aj tmavšie fólie, ba dokonca aj zatemňovacie, no predpokladáme, že nechcete žiť v dome ako krtko. Rozdieľ s a bez zrkadlovej fólie na okne v miestnosti rozhodne pocítite. Veď nie je nič horšie ako byť v miestnosti, v ktorej je príliš horúco a dusno. Platí to aj pri oslnení, odlesky v domácnosti alebo kancelárii sú pri bolestiach hlavy priam nočnou morou. Odlesky sa odrážajú od televíznych obrazoviek, monitorov počítačov atď. a odrážajú ostré svetlo, ktoré vás môže zasiahnuť priamo do očí. Inštaláciou protislnečnej fólie rapídne znížite spúšťače, na ktoré je očná migréna najcitlivejšia.
Tip od nás: Tiež občas trpím bolesťami hlavy z migrény. Odkedy má doma protislnečné fólie, stala sa so mňa chodiaca reklama 🙂

Zvýšte príjem kofeínu

Je roky známe, že kofeín pomáha pri migrénach či bolestiach hlavy. Vedeli ste, že väčšina liekov proti bolesti obsahuje práve kofeín? Jedna veľká šálky kávy denne vie teda bolestiam predchádzať. Netreba to však preháňať, pretože aj vysoký tlak zvyšuje bolesť hlavy.

Relaxujte a oddychujte

Nakoľko za bolesťami hlavy sa často skrýva stres, skúste zvoľniť svoje tempo a dopriať si oddych. Zdravie je predsa na prvom mieste a práca občas počká. Zvoľte taký typ oddychu, ktorý vám najviac vyhovuje.

Ďalšie zaujímavosti 

Úspora energie

Úspora energie

Váš domov alebo podnik môže byť energeticky efektívnejší a nie je k tomu nutné investovať veľké peniaze. Efektívna...