Ako funguje bezpečnostná fólia na okná?

Bezpečnostná fólia chráni sklo pred rozbitím

17. júna 2022

Vedeli ste, že okná, sklenené dvere či výklady obchodov je možné ochrániť aj bez toho, aby ste ich vymenili za bezpečnostné verzie, alebo použili mreže? Riešením je bezpečnostná fólia na okná a výklady. Bezpečnostné fólie si získavajú popularitu v komerčnom aj rezidenčnom sektore, pretože ide o efektívne a estetické riešenie bez narušenia architektúry.

V našej ponuke nájdete bezpečnostné fólie na sklá, okná aj výklady. Hlavnou funkciou týchto fólií je držať sklo pokope v prípade nárazu, výbuchu, vandalizmu alebo požiaru. Tým, že sklo sa nerozbije, ide zároveň o ideálnu voľbu pre maloobchod, firmy aj domácnosti.

Bezpečnostná fólia na výklady sa hodí pre akékoľvek komerčné predajne. Je to účinný prostriedok na zabránenie vlámania, ale aj ako ochrana proti vandalizmu. Bezpečnostná fólia na okná sa zas hodí do domácnosti.
Fólie máme dostupné v hrúbkach: 50, 100, 175, 200 a 300 mikrónov a zároveň sú uznané aj poisťovňami.

Dostupných je viacero druhov bezpečnostných fólií, no najžiadanejšie sú číre. K dispozícií sú samozrejme aj nepriehľadné verzie s funkciou tepelnej ochrany, ochrany pred nazeraním a tiež v exteriérovej verzii. Bezpečnostná fólia je zároveň odolná proti poškriabaniu a chráni váš majetok pred UV lúčmi. Nakoľko sa sklo nerozbije, znižuje sa riziko zranenia osôb.

Ako funguje bezpečnostná fólia

Bezpečnostná fólia je tvorená mnohými mikrovrstvami polyesterového filmu, ktoré sú spojené špeciálnym lepidlom. Toto lepidlo zároveň pôsobí ako spojivo, ktoré bráni rozbitiu skla pri náraze. Nami ponúkané bezpečnostné fólie sa testujú na základe predpísaných noriem a sú kvalifikovaná na základe predpisov EÚ a podľa normy STN EN 12600 a EN 356.

Ako sa testuje bezpečnostná fólia

Test bezpečnostnej fólie STN EN 12600

Počas testu EN12600 zasiahne kyvadlo sklenený povrch, na ktorý bola vopred aplikovaná bezpečnostná fólia, pričom sa skúma jej odolnosť a množstvo uvoľnených črepín. Na základe výsledku je fólii pridelená príslušná kvalifikácia, ktorá obvykle dosahuje stupeň 2B2 alebo 1B1 (1B1 je vyššia kategória).

Test bezpečnostnej fólie STN EN 356

Pri teste EN356 sa oceľová guľa zhodí na sklenený povrch, na ktorý bola vopred aplikovaná bezpečnostná fólia a skúma, či úlomky rozbitého skla pretrhnú fóliu. Fólie sa všeobecne dajú hodnotiť podľa stupňa P1A alebo P2A (P2A je vyššia kategória, predtým nemecká norma – DIN A1).

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o výhodách bezpečnostných fólií, môžete kontaktovať náš tím profesionálov.

Ďalšie zaujímavosti